ارتباط

اولین نیاز انسانی یا وجودی , نیاز به ارتباط, سایقی بای پیوستن به  فرد یا افراد دیگر است. فروم فرض کرد که افراد به سه طریق با دنیا ارتباط برقرار میکنند:

1)سلطه پذیری , 2) قدرت, 3) عشق.

فرد می تواند برای یکی شدن با دنیا, تسلیم دیگری, گروه, یا یک سازمان شود."او ازاین طریق, جدایی وجود فردی خود را با بخشی از یک نفر یا چیزی بزرگتر از خودش خودش, متعالی می سازد و هویت خویش را در ارتباط با قدرتی که تسلیم آن شده است, تجبه می کند" (فروم, 1981, ص 2)

در حالی که افراد سلطه پذیر در جستجوی رابطه با افراد سلطه جو هستند, قدرت طلبان از همسران سلطه پذیر استقبال می کنند. زمانی که یک فرد سلطه پذیر و یک سلطه جو  یکدیگر را پیدا می کنند, اغلب رابطه همزیستی برقرار می نمایند, رابطه ای که بای هر دو نفر رضایت بخش است. گرچه این نوع همزیستی ارضا کننده است, اما مانع از پیشروی به سوی یکپارچگی و سلامت روانی می شود.

افراد در روابط همزیستی, با عشق به سمت یکدیگر کشیده نمی شوند, بلکه نیاز شدید به ارتباط, نیازی که هرگز نمی توان آن را با چنین مشارکتی به طور کامل ارضا کرد, آنها را به سمت یکدیگر می کشانند. زیر بنای این اتحاد, احساس های ناهشیار خصومت است.افراد در روابط همزیستی, همسران خور را به خاطر اینکه نمی توانند نیاز های انها را به طور کامل ارضا کنند, سرزنش میکنند.آنها به جستجوی سلطه پذیری یا قدرت بیشتر بر می آیند و در نتیجه, به طور فزاینده ای به همسرشان وابسته, و از فردیت دور می شوند.

 

 بقیه رو تو پست بعدی مینویسم.

/ 26 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Anahita

بیا ببین زاینده رود به چه روزی افتاده ...[راک] خوش حال می شم اگه بیای و [خداحافظ]نظرتو بگی

توحید

سلام. هنوز منتظریم که پست بعدی بیاد.[لبخند]

آرامش

سلام اورانوس عزیز و دوست داشتنی ممنون از لطف همیشگیت نسبت به من راستش تو از اون دوستای خئبی هستی که هیچ وقت فراموشش نمیشه کرد ممنون از لایک ک ک ک ک کردن پست هام [چشمک]

آرامش

[گل]

آرامش

انسان مجموعه ای از آنچه که دارد نیست ؛ بلکه انسان مجموعه ای است از آنچه که هنوز ندارد، اما می تواند داشته باشد . . .

آرامش

اگرمیخواهی محال ترین اتفاق زندگیت رخ بدهد باور محال بودنش را عوض کن . . .

عيسي

سلام دوست مهربانم اميدوارم حالت خوب باشد وبسايت علمي داريد با تبادل لينك موافقيد خبرم كنيد لطفا[قلب]

شباهنگ

بنام او سلام به دوست عزیزم اورانوس نازنین خوبی خانم؟ ممنونم که همیشه با مهربونی به من سر میزنی ازخوندن کامنتهات کلی شاد میشم مطلبت عالی بود و خیلی نکات خوبی داشت ممنون از زحمت و تلاشت برای دادن اگاهی و اطلاعات بیشتر به دیگران و مخاطبانت .... امیدوارم روزهات مملو از شادی موفقیت و پیشرفت باشه خوشحالم از داشتن دوست بی نظیری چون تو دراین فضای مجازی که البته احساس ها و قلبها مجازی نیستند ......... پایدار باشی ........... [گل][گل]