غریزه در نظریه فروید

به عقیده فروید، همه غرایز فرد را می توان به صورت دو سایق اساسی دسته بندی کرد: غریزه زندگی که عموما اروس یا میل جنسی نامیده می شود، و غریزه مرگ که گاهی با عنوان ویرانگری یا پرخاشگری از آن یاد می شود. غرایز از نهاد سرچشمه می گیرند، اما به کنترل خود در می آیند. هر غریزه انرژِی روانی خاص خودش را دارد. فروید برای اشاره به نیرویی که غریزه زندگی طبق آن عمل می کند، واژه لیبیدو را به کار برد، اما هرگز نام همتایی برای غریزه مرگ پیدا نکرد.

 

مقدمه

به اعتقاد فروید که در پزشکی آموزش دیده بود انگیزش توسط نیروهای فیزیولوژیکی تنظیم می‌شود. از نظر وی بدن انسان یک سیستم انرژی پیچیده است که برای افزایش و کاهش دادن انرژی‌اش در رفتار سازمان یافته است. مثلا با خوردن و نفس کشیدن بدن انرژی جسمانی‌اش را افزایش می‌دهد، با کار کردن و بازی آن را کاهش می‌دهد. به علاوه بدن انرژی روانی (ذهنی) را نیز تنظیم می‌کند. ذهن برای انجام کارکردهایش (تفکر ، یادآوری و غیره) به انرژی روانی نیاز دارد و انرژی روانی خود را از انرژی جسمانی بدن بدست می‌آورد. بنابراین در نظر فروید نیروهای بدنی انرژی جسمانی و روانی هر دو را فراهم می‌آورد.

غریزه در نظریه فروید

غریزه نیروی محرک اصلی برای انرژی جسمانی و روانی در نظریه انگیزش فروید است. غریزه نیرویی با منشا زیستی است که از درون ارگانیزم سرچشمه می‌گیرد و به ذهن رسوخ می‌کند. بنابراین کل انگیزش از هسته نیازهای بدنی غریزی ناشی می‌شود. لازم است دقیقا روشن شود که منظور فروید از اصطلاح غریزه که به زبان آلمانی Trieb است، ....

 

مقدمه

به اعتقاد فروید که در پزشکی آموزش دیده بود انگیزش توسط نیروهای فیزیولوژیکی تنظیم می‌شود. از نظر وی بدن انسان یک سیستم انرژی پیچیده است که برای افزایش و کاهش دادن انرژی‌اش در رفتار سازمان یافته است. مثلا با خوردن و نفس کشیدن بدن انرژی جسمانی‌اش را افزایش می‌دهد، با کار کردن و بازی آن را کاهش می‌دهد. به علاوه بدن انرژی روانی (ذهنی) را نیز تنظیم می‌کند. ذهن برای انجام کارکردهایش به انرژی روانی نیاز دارد و انرژی روانی خود را از انرژی جسمانی بدن بدست می‌آورد. بنابراین در نظر فروید نیروهای بدنی انرژی جسمانی و روانی هر دو را فراهم می‌آورد.

غریزه در نظریه فروید

غریزه نیروی محرک اصلی برای انرژی جسمانی و روانی در نظریه انگیزش فروید است. غریزه نیرویی با منشا زیستی است که از درون ارگانیزم سرچشمه می‌گیرد و به ذهن رسوخ می‌کند. بنابراین کل انگیزش از هسته نیازهای بدنی غریزی ناشی می‌شود. لازم است دقیقا روشن شود که منظور فروید از اصطلاح غریزه که به زبان آلمانی Trieb است، چیست. شاید یک نیاز اصطلاح بهتری به جای غریزه باشد. بنابراین غریزه صرفا به معنی محرکی با منشا فیزیولوژیکی است، نیرویی است که از کمبود در اندام بدنی ناشی می‌شود و به صورت بالقوه یک حالت روانی را فعال می‌سازد.

برای فروید به همان تعداد که نیازهای جسمانی مختلف وجود دارند غرایز متعددی موجود هستند که قادرند بر ذهن تاثیر بگذارند. برخی از نیازهای بدنی آشکارتر نیازهای غذا ، آب و خواب هستند. ولی فروید نیازهای مختلف بسیار زیاد بدنی دیگری را نیز شناسایی کرد. وی به جای اینکه غرایز جسمانی را طبقه بندی نموده و فهرستی از آنها تهیه کند دو طبقه کلی را مورد تاکید قرار داد، غرایز زندگی و غرایز مرگ.

غریزه زندگی در نظام انگیزشی فروید

اولین طبقه غرایز یعنی اروس که غرایز زندگی هستند ساده‌تر از غرایز دیگر توصیف شده‌اند. اروس زندگی را حفظ می‌کند و بقای فردی و اجتماعی را تضمین می‌کند. بنابراین غرایزی که مربوط به غذا ، آب ، هوا ، خواب ، تنظیم درجه حرارت ، تسکین درد و نظیر آن هستند همگی به زندگی و بقای فرد کمک می‌کنند. غرایز مربوط به میل جنسی ، مهرورزی و پیوند جویی به زندگی و بقای گونه کمک کرده بر تولید مثل تاکید دارند که فروید آن را از چارلز داروین اقتباس کرد.

تاناتوس یا غریزه مرگ در نظام انگیزی فروید

غرایز مرگ فرد را به سوی استراحت و صرفه جویی انرژی و به سمت آرامش جسمانی ثابت می‌کشانند. آرامش کامل و نه عدم تعادل یا اختلال جسمانی فقط می‌تواند از طریق استراحت کامل بدست آید که همان مرگ است. فروید هنگام بحث درباره غرایز مرگ بیشتر بر پرخاشگری تاکید داشت. پرخاشگری بخصوص فرد را وادار به نابود ساختن و کشتن می‌کند و در هشیاری به صورت تمایل به انجام چنین کاری نمایان می‌شود.

این سائق‌های غریزی با منشا جسمانی انرژی برانگیزنده رفتار را فراهم می‌کنند ولی تجربه و نه خود سائق‌ها ساختاری را فراهم می‌آورد که انرژیهایی چون پرخاشگری را به شیوه‌های مناسب اجتماعی و سازگارانه هدایت می‌کند. بنابراین سائق‌های غریزی برای رفتار انرژی فر اهم می‌کنند در حالی که شخصیت به آن جهت می‌دهد.
/ 28 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
راحله

surprise surprise[هورا][هورا][هورا]

راحله

بالاخره یه انسان خیر پیدا شد (آرامش عزیز) که آدرست رو بهم بدم. بابا دلم تــــــــــــــــــــــــــــــنگ شده بودااااااااااااا. خیلی خوشحال شدم پیدا شدی!! :دی چه خبرا؟

راحله

منم که دیگه طی یه سزی اتفاقا از شر نخود خلاص شدم! دیگه کلاً نمی خواستم وب لاگ بزنم.. . ولی خب همینجوری هوس کردم بیام دوباره بنویسم. منم خیــــــــــــلی خوشحال شدم. [زبان][زبان] عاشق میلیونر هم شدم تو این چند وقت (همون کتابای مارک فیشر!)

راحله

به به[هورا][هورا][هورا][هورا] فارغ از تحصیل شدنت مباااااااارکه دوووووستم. چه زود می گذره... حالا الان داری چی کار می کنی؟؟ یه کارایی داشتی می کردی...! هدفت الان چیه... ادامه تحصیل و اینا؟ واااای چقد چیز میز اتفاق افتاده این چند وقته!‌

راحله

مرسی دوووووستم[بغل] شاید باورت نشه چون اصلاً فک نمی کردم یادت باشه تولدمو[خنده][خنده][خنده] نه دیگه.همه ی تبریکارو گفتی....

راحله

آره دیدم که کلی نوشتن به علت چی چی این وب لاگ بسته شده... چی کار کرده بودی؟!!!! دو دیقه بهت توجه نکردما![خنده]

راحله

منم لینکت می کنم به صورت آشکارا!‌حالا چرا لینکت اینطوریه؟!

هدیه

salam azizam berozam dost dashti sar bezan [قلب]

همايون

سلام دوست خوبم اين كه ميگويند حيوانات روي غريزه كار ميكنند آيا نشان اين است كه اصلا فكري ندارند؟ يا كم دارند؟ تشكر از مطلب خوبتان [لبخند][گل][گل][گل][گل][گل]

fairy

چقدر پست نوشته بودی و من عقب مونده بودم ! برم اینو بخونم. چون عقاید فروید برام جالب توجه بوده همیشه