دلیل تراشی

دلیل تراشی: برای جلوگیری از احساس ناتوانی و جهت حفظ ارزشمندی خود به توجیه می پردازد. و ضربه مرتبط با نا امیدی را ملایم میکند.

گاهی به راحتی دلایلی برای کارهایمان می‌آوریم و فکر نمی‌کنیم که اندکی تامل درباره آنها می‌تواند مطالب زیادی را برای ما و طرف مقابل‌مان روشن کند.
مثلا وقتی که از مدتی پیش قراری را برای زمان مشخصی تعیین کرده‌ایم اما دیر سرقرار حاضر می‌شویم، دلایلی از این دست می‌آوریم:
- ببخشید، در ترافیک ماندم.
- وقت خروج از منزل تلفن مهمی به من شد که مجبور شدم مدتی صحبت کنم.
- کسی به من اطلا‌ع نداده بود که جلسه راس این ساعت شروع می‌شود.
- فکر نمی‌کردم0 جلسه سروقت شروع شود چون معمولا در ایران شروع جلسات با تاخیر است و...

اگر کمی بیاندیشیم که از آوردن چنین دلایل یا بهتر بگوئیم بهانه‌هایی چه هدفی داریم و چه چیزی نصیبمان می‌شود، به نتایج مهمی خواهیم رسید.
با کمی دقت متوجه می‌شویم که هر چند به‌صورت موقت امور خود را می‌گذرانیم اما روراست نبودن با خود و دیگران، در دراز مدت به عوارضی منجر می‌شود که در نهایت به صرفمان نیست، حتی اگر فقط صرفه را درنظر بگیریم

/ 32 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرامش

سلام اورانوس عزیز [گل]

آرامش

در انتظار ديدنت همه دلها بيقرارند اي تک ستاره بهشت حسرت به دلمان نزار میلاد نور بر شما و خانواده محترمتون مبارک تعجیل در فرج آقا صلوات...[گل]

همايون

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

باد مهربون

نکنه پنجره ت رو یکی ببنده ! نازنین نکنه چشمکت رو بدزدن از شب زمین بی تو من جایی ندارم تو تموم آسمون بی تو من سایه ی یک ستاره ام ! فقط همین . .

متفکر احمق

سلام با آخرین امتحان فیزیک به روزم.منتظرم.[گل]

زهرا

سلام دوستم خوبی عزیزم ؟ کجایی تو ؟! چرا چیزی نمی گی ؟! [لبخند][گل]

متفکر احمق

انیشتین سر سفره هفت سین .خیلی قشنگه حتما بخونید...[گل]

هادی یوسفی سرپرست وبلاگ گروهی لبحندایرانی

سلام خدمت شما به اطلاع شما مي رسانيم که بچه هاي وبلاگ نويس وبلاگ لبخندايراني کار خود را در رمضان 90 دوباره از سر گرفت از شما دعوت مي شود براي شرکت در مصاحبه اين وبلاگ با وبلاگ نويسان لبخندايراني شرکت نماييد. کليه اطلاعات مربوط به مصاحبه هم اکنون در وبلاگ لبخندايراني موجود مي باشد-منتظر قدوم سبزتان هستيم مصاحبه ي وبلاگ لبخندايراني با بادمهربون عزيز هم اکنون در وبلاگ لبخندايراني برقرار است - دوست داريم مصاحيه بعدي با شما باشد شخصا از شما دعوت مي کنم نفر بعدي براي مصاحبه ما باشيد کافيست جواب سوالات را براي ما بفرستيدpesaranehghadim@yahoo.com منتظر جواب هايتان هستيم-نااميدمان نکنيد

[گل]