بیماری بدبینی

http://www.aftabir.com/articles/social/family_home/images/595cde783fc62aa8c6d3f4d72a3ec33b.jpg

بدبینى یا سوء ظن، از بیماری هاى خطرناک روانى است که هر کس به آن گرفتار شود، ناراحتی، رنج ها و دردها در انتظار اوست. این بیمارى گاه چنان شدت مى یابد که شخص ‍ مبتلا، به هر چه مى نگرد یا به هر چه فکر مى کند، مى کوشد نقص یا عیبى در آن بجوید و نیکویی هاى آن را از نظر دور کند. سوء ظن به معنای بدگمانی بوده و یکی از رذائل اخلاقی است که در دین اسلام و در قرآن کریم به شدت از آن نهی شده است.

بیمار شخصیتی ، فردی است که یکی از این ویژگی‏ها را به مرور زمان به عنوان رفتار دائم خود می‏پذیرد که البته نوع بیماری‏اش بستگی به جایگاه فردی ، اجتماعی ، فرهنگی و عوامل دیگر دارد. مثل شرایطی که در آن رشد کرده است. نحوه تربیت والدین و گروه همسالان که باعث می‏شوند فرد در شرایطی قرار بگیرد که یکی از بیماری‏های روانی بر شخصیتش غلبه کند و او را بیمار کند.

در یک خانواده که والدین آن بطور وراثتی مبتلا به بدبینی بوده باشند، اگر مسائل بدبینی و نگرش اطرافیان کودکی که در این محیط پرورش می‏یابد، مورد ارزیابی بررسی و اصلاح قرار نگیرد، باتوجه به عامل توارث و بودن در محیط متشنج و بیمارگونه شرایط برای بروز بدبینی بسیار مهیاست و فرزند یا فرزندان آن خانواده به آن مبتلا خواهند شد.

بدبینی تا حدی نرمال و طبیعی است، اما آنچه از آن به عنوان بدبینی یا سوء ظن یاد می‏کنیم، اختلال شخصیت است که فرد به واسطه آن بطور بیمارگونه‏ای نسبت به اطرافیان بخصوص همسر خود دچار کج فهمی و بیماری است که بسته به شدت اختلال این تفکرات بیمارگونه نیز کم و زیاد می‏شود. مثلا در افرادی که این بیماری به اوج خود رسیده است، امکان دارد فرد همسرش را حتی از ارتباط با خویشاوندان نزدیکش منع کند. مثل این که زن در این حالت حق ندارد با خواهرزاده‏ها یا حتی عمو و دایی‏هایش نیز رابطه‏ای داشته باشد.

انسان‏های بدبین دارای شخصیت کنترلگر هستند. یعنی این که دائم همسر خود را چک می‏کنند و تمام حرکات ، رفتار و ارتباط‏های او را زیر ذره‏بین می‏گذارند و مدام در حال تست کردن لحظه به لحظه همسرشان هستند. آنها دچار تفکرات هزیانی هستند و در ذهنشان پازلی می‏سازند که با تکمیل آن همسر محکوم خواهد شد. آنها خیلی زیرکانه و ماهرانه پازل را تکمیل می‏کنند و طوری استدلال می‏کنند که گاه برخی از درمانگران تازه کار را نیز به اشتباه می‏اندازند. معمولا افراد بدبین دارای ظاهری آراسته و در مسائل اخلاقی خیلی مبادی آداب هستند و گاه بدبینی‌شان را با اخلاقی بودن و متعصب بودن توجیه می‏کنند.

بدبینی در خانواده مثل ویروس است و سریع انتقال می‏یابد. یعنی اگر مثلا پدر خانواده به مادر بدبین باشد، این بدبینی به پسر سرایت کرده و در دوره نوجوانی ابتدا نسبت به خواهر کوچکتر یا حتی بزرگترش بدبین است و در آینده به همسرش شکاک می‏شود. سقراط در یکی از کتاب‏هایش می‏گوید که وقتی به شرق سفرکردم، 2 بیماری را زیاد دیدم یکی بدبینی در مردان و وسواس در زن‏ها. بدبینی گاه به صورت یک ویژگی بارز دیده می‏شود، ولی در خیلی از موارد در متن بسیاری از بیماری‏های شایع روانی دیگر وجود دارد. مثل افسردگی یا اسکیزوفرنی.

تفاوت تعصب با بدبینی

تعصب یعنی این که بطور کورکورانه نسبت به یک مطلب یا قضیه‏ای اظهارنظر کنیم یا آن را باور کنیم. تعصب در واقع یک سری باورهای افراطی و بیمارگونه در رابطه با مطالب است که فرد جای هیچگونه نقد یا استدلال را برای خود یا دیگران نمی‏گذارد. او یک باور را به عنوان معیار یا ملاک محک قرار می‏دهد و اگر در باور بیمار گونه‏اش چند آیتم باشد که او را به استدلال برساند، سریع نتیجه‏گیری می‏کند.

پ.ن: نظر هاریو در مورد بدبینی...

بد بینی نشانه نا توانی است

زیرا کسی که شایستگی تسلط بر زندگی خود را ندارد

احساس بد بینی می کند.

/ 43 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مائده

سلام وب باحالی دارب به منم سر بزن

مرتضی ضیائی

سلام به دوست گلم [لبخند][نیشخند][پلک][بغل][گل][قلب]

مرتضی ضیائی

بدبینی مرز باریکی با واقع بینی داره بنظرم یه جامعه بیمار همه افرادش رو بدبین و ترسو میکنه اعتماد به بنفس و به دیگران از بین میره و آدمها رو نبست به همه چیز دچار هراس میکنه خوش بینی بیش از حدم باندازه بدبینی بده[زبان][نیشخند]

مرتضی ضیائی

[لبخند] واقعا مطلب عمیق و قشنگیه بنظرم بدبینی از عدم اعتماد بنفس و باور نداشتن به خود ناشی میشه وقتی خودت رو باور نداری و ضعیف هستی ناخودآگاه این حس ضعف و ترس رو به شکل بدبینی به دیگران هم منتقل میکنی و نسبت میدی مرسی اورانوس عزیزم از این مطلبای زیبا و عمیقی که می نویسی[بغل]

زهرا

ســــــــــــلام عزیــــــــــــــــزم خوشحالم که خوبی خدا رو شکر امیدوارم که همیشه همین طوری خوب و خوش و شاد و شنگول و پر انرژی باشی زندگی با همین چیزا قشنگ میشه ! با همین پستی و بلندیا ! با همین سختی و آسونیا ! با همین غم و شادیا ! با همینایی که به هم معنی میدن و زندگی رو قشنگ میکنن ! قربون تو دوس جون ِ خود ِ خودم [ماچ]

مجله اینترنتی

زندگی چون نردبانی آهنی است ، روزی نیز این نردبان افتادنی است ، هرکسی کو بالاتر نشست ، استخوانش بیشتر خواهد شکست. این متن زیبا تقدیم شما ! جالب بود ؟ موفق باشی دوست عزیز

همايون

سلام دوستم مطلب بسیار جالبی بود تشکر [گل][گل][گل][گل][گل]

همايون

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]