شرایط لازم برای سلامت روانی چیست؟

آلپورت شش ملاک را برای شخصیت پخته مشخص کرد:

ملاک اول: گسترش درک خویشتن

افراد پخته همواره در جستجوی همانند سازی با رویداد های بیرون از خودشان و مشارکت در آنها هستند. آنها خودمحور نیستند، بلکه قادرند در مسائل و فعالیت هایی درگیر شوند که بر خودشان متمرکز نیستند. آنها بدون خود خواهی به کار،بازی، و تفریح علاقه دارند. علاقه اجتماعی، خانواده، و زندگی معنوی برای آنها اهمیت دارند. در نهایت، این فعالیت های بیرونی بخشی از خویشتن می شوند. آلپورت، این ملاک را با این گفته خلاصه کرد: " هر کسی خودش را دوست دارد ،‌اما فقط گسترش خود علامت پختگی است"

ملاک دوم : رابطه برقرار کردن صمیمانه با دیگران

آنها قادرند دیگران را به صورت صمیمانه و غمخوارانه دوست داشته باشند. البته،‌برقرار کردن رابطه صمیمانه به توانایی افراد در گسترش دادن درک خویشتن آنها بستگی دارد. افراد پخته فقط با نگاه کردن به فراسوی خودشان می توانند دیگران را به صورت از خود گذشته دوست داشته باشند. افرادی که از لحاظ روان سالم هستند،‌ به دیگران احترام می گذارند،‌و می دانند که نیازها، امیال،‌ و امیدهای دیگران با نیازها ،‌امیال ‌،و امید های خودشان کاملا بیگانه نیستند. علاوه بر این، آنها نگرش جنسی سالم دارند و دیگران را برای ارضای خودشان استثمار نمی کنند.

ملاک سوم: امنیت هیجانی یا خود پذیری

افراد پخته خودشان را آنگونه که هستند می پذیرند و به قول آلپورت ،‌ از تعادل هیجانی برخوردارند. افرادی که از لحاظ روانی سالم هستند، زمانی که اوضاع آنگونه که برنامه ریزی شده است پیش نمی رود یا وقتی که آنها "روز بدی داشته اند"،‌ خیلی ناراحت نمی شوند. آنها به رنجش های جزئی دل مشغول نمی شوند و می دانند که نامیها و گرفتاریها بخشی از زندگی هستند.

سه ملاک  آخر رو تو پست بعدی می نویسم.

از همه شما دوستان ممنونم.

/ 18 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
fairy

چه باحال. نمی دونم من پخته هستم یا نه !

زهرا

حالا یه جورایی می دونیم که از سلامت روانی برخورداریم یا نه ! [پلک]

سعید باوفا

به نام خالق مهربان سلام دوست عزیز سپاسگزارم از حضور و نظر لطف شما . این عید بزرگ رو به شما و خانواده محترمتان تبریک عرض میکنم . همیشه شاد و سلامت و سربلند باشید .

همايون

سلام دوست خوبم نكات بسيار جالبي را عنوان كرديد تشكر از تمامي ز حمات شما شاد باشيد [گل][گل][گل][گل][گل]

آرامش

سلام اورانوس عزیز میلاد امام (ع) و روز پدر رو تبریک میگم. به پدر عزیزتون هم این روز رو تبریک میگم[گل] ممنون از پیام تبریکت دوست نازنینم[گل]

آرامش

[گل]

همايون

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

باد مهربون

هرگز برای عاشق شدن دنبال باران و بابونه نباش، گاهی در انتهای خارهای یک کاکتوس به غنچه‌ای می رسی که زندگیت را روشن می‌کند.

متفکر احمق

سلام چه مطالب جالبی من عاشق روان شناسیم .حیف بابام نمی ذاره اونم تفکرش نسبت به این رشته غلطه ....بگذریم خوشحالم که باهاتون آشنا شدم .لینک شدید.[نیشخند][گل]

منوچهر

مطلب جالبی بود .موفق باشید.[گل]