//اورانوس//

زندگی تو بازتاب اندیشه های توست...خوشبختی در این است که شخص بداند که چه می خواهد و آنچه را آرزو دارد مشتاقانه بخواهد

دست از بهانه جویی بردارید!

 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستین که برای خطاها و ضعف‌هایشان بهانه تراشی میکنن، دیگه زمانش رسیده که دلیل آن را بفهمین و در پی رفع این عیب باشین.

"علت اصلی مشکلاتی که در آن گیر می افتیم، فقط خودمون هستیم."

به عقیده آدلر، گرایش های محافظ همان محافظت از عزت نفسه  که در برابر بی آبرویی و رسوایی محافظت می کنن.

رایجترین گرایش محافظ، بهانه تراشیه که معمولا در قالب "بله ، اما" یا "فقط اگر" بیان می شه. افراد در حالت " بله اما" ابتدا آنچه را که مدعی ان دوست دارن انجام بدن ، بیان می کنن- چیزی که از نظر دیگران خوشاینده- بعد بهانه تراشی می کنن. امکان داره خانومی بگه : " بله من دوست دارم به دانشگاه برم، اما فرزندانم به مراقبت من خیلی نیاز دارن". مدیری ممکنه بگه : " بله ، من با طرح شما موافقم، اما خط مشی شرکت اجازه آن را نمی دهد".

اظهار "فقط اگر" همان بهانه تراشیه، ولی به صورت دیگری ادا می شه." فقط اگر همسرم بیشتر حمایت می کرد، در شغلم پیشرفت می کردم". این بهانه تراشی ها از احساس ارزشمندی ضعیف محافظت می کنن و افراد را فریب می ده که باور کنن از آنچه واقعا هستند ، برترند.

برای انجام ندادن درست و به موقع کارامون می تونیم بهانه های مختلفی بیاریم و این نشان از ضعف ماست، یعنی من فعلا نمیخوام این کارو انجام بدم و نقص ها و کمبود های خودمو با بهانه تراشی می پوشونم ، اگر واقعا برای انجام کاری مصصم بودیم اون وقته که هیچ بهانه ای برای انجام ندادنش نداریم.

نوشته شده در جمعه ٦ اسفند ۱۳۸٩ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ توسط اورانوس نظرات () |

Design By : nightSelect.com